Popis plemene


Ruská barevná bolonka, nebo chcete-li tsvetnaya bolonka je nové atraktivní plemeno, vlnitá nelínající srst, velmi hravé a mazlivé plemeno, jakákoliv agresivita je jim naprosto cizí a velmi dobře se snáší s ostatními zvířaty. Pro svoji milou povahu jsou používáni v canisterapii.

Malí bílí dlouhosrstí psi jsou známí již po celá staletí a setkáváme se s nimi na mnoha obrazech a malbách dobových umělců. Řada z nich dnes existuje jako mezinárodně uznávané plemeno, jiná prožívají svůj soumrak, ačkoliv jsou stejně krásná, roztomilá a mazlivá. Do té druhé skupiny patří bezesporu bolonky z bývalého Sovětského svazu. Tato trpasličí forma psů, která se chová po více než sto let výhradně v Rusku respektive v zemích bývalého Sovětského svazu, nepochybně vznikla z plemene bišonek (bichon frisé). Díky dlouholeté úzké vazbě francouzské a ruské šlechty se malí oblíbení psíci francouzských dam nutně rozšířili i do zemí carského Ruska.

Vzhledem k tomu, že chyběly importy ze země původu, docházelo v hojné míře k příbuzenské plemenitbě, a následkem toho se vyvinulo plemeno, jež se v řadě detailů liší od původního plemene bichon frisé. Toto plemeno není v současnosti mezinárodně uznáno, ale podle mých informací se dnes v oblasti FCI mimo Rusko počítá mezi boloňáčky. Kynologové mají jen dvě možné cesty: vrátit se zpět k výchozímu plemeni, nebo uznat vlastní plemeno s názvem bolonka francuska nebo bolonka cvetna. Domnívám se, že druhá cesta by byla v zájmu obou plemen.

Bolonka cvetna je barevnou variantou menšího poněkud obdélníkovějšího psa jemné konstituce (kohoutkový výška 25 až 28 cm u psů a 20 až 25 u fen). Detailní exteriérové znaky hlavy odpovídají plemeni bolonka francuska , jen nos je u černých psů černý a u barevných psů odpovídá barvou odstínu srsti. Zavěšené uši jsou v nasazení většinou lehce zvednuté, následkem čehož působí hlava větším dojmem. Nůžkový skus musí být úplný, toleruje se i klešťový skus, nikdy však předkus ani podkus.

Formát trupu odpovídá obdélníkovému formátu plemene bolonka francuska. Hrudní končetiny stojí rovně a souběžně, většinou však nejsou vidět, protože je pokrývá hustá srst stejně jako ocas, který je zatočen nad hřbetem.

Srst plemene bolonka cvetna je dlouhá, měkká, hedvábná-vlnitá nebo zvlněná - a po celém těle stejně dlouhá. Kromě bílé jsou povoleny všechny barvy a barevné kombinace. Bolonka cvetna je barevnou variantou plemene bolonka francuska, které je v současnosti velmi rozšířené po celém území Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu.

Rozdíly ve stavbě těla vznikly čistě náhodně a postupně se geneticky upevnily. Někteří autoři hovoří o tom, že bolonka cvetna vznikla v tehdejším Leningradu (nyní St. Petersburg) na počátku padesátých let z plemene bolonka francuska přikřížením pekingského palácového psa a shih-tzu, žádné skutečné důkazy však neexistují. Jisté je, že bolonka cvetna i bolonka francuska existují již dlouho, protože se o malých psech bolonkách zmiňuje řada ruských básníků, například Puškin.